واردات

واردات کالا از صفر تا صد

منظور از واردات کالا چیست؟ به کلیه کالاها و خدماتی که در خارج از مرز هر کشور تولید و یا ارائه شود، و مطابق یک فرآیند قانونی و تعریف شده، به داخل مرز کشورها ورود پیدا کند، واردات کالا می‌گویند. واردات کالا یکی از مهم‌ترین فرآیندها و فعالیت‌های حوزه تجارت بین‌الملل است. در بررسی اقتصاد بین‌الملل هدف‌گذاری دقیق برای واردات کالا یکی از مهم‌ترین راهکارهای توسعه اقتصادی کشورها به شمار می‌رود.

گام های واردات کالا

گام اول در واردات کالا، تحقیق بازار داخل جهت شرایط فروش کالای هدف، بررسی رقبا، بررسی قیمت تمام شده و کیفیت قابل قبول محصول نهایی جهت ارائه به بازار است. سپس کسب اطلاعات کافی از سازمان مقررات واردات و صادرات است که ورود کالای انتخابی به کشور آزاد باشد.

گام دوم واردات کالا، اخذ کارت بازرگانی و ایجاد پایه‌های تجاری لازم جهت انجام مراحل بعدی در سامانه جامع تجارت ایران است.

گام سوم، انتخاب کشور مبدا جهت خرید و تامین کالا است. باید به مسافت کشور مبدا و روش حمل و نقل کالا تا ایران توجه داشته باشید. درخواست پیش فاکتور از تامین کننده‌ها از مهترین مراحل محسوب می‌شود. پیش فاکتور از آن جهت حائز اهمیت است که حاوی وزن، تعداد، مشخصات فروشنده و خریدار، روش معامله، انتقال وجه، مسئولیت‌ها و ریسک‌ها و به طور کل تمامی اطلاعات مورد نیاز برای معامله و واردات کالا است.

در گام چهارم باید جهت ثبت سفارش در سامانه ntsw اقدام کنید. پس از وارد کردن اطلاعات پروفرما در این سامانه و اخذ مجوز از سازمان‌های مربوطه، مجوز ورود کالای مورد نظر صادر می‌گردد. بازرسی کالا جهت اطمینان از تعداد و سلامت کالا، پیش از واریز وجه برای فروشنده انجام می‌شود.

اخذ کارت بازرگانی

در مراحل واردات کالا اولین قدم برای واردات و صادرات، داشتن کارت بازرگانی است. در صورت نداشتن کارت بازرگانی، مجوز برای صادرات و واردات کالا را نخواهید داشت.

مشخص کردن حوزه فعالیت

پس از اخذ کارت بازرگانی، حوزه فعالیت خود جهت واردات کالا را مشخص کنید. برخی افراد آشنایی خوبی با یک کشور دارند یا به علت ارتباط مناسب با یک کشور، اقدام به واردات انواع مختلف کالا می­کنند. برخی دیگر نیز با انتخاب یک محصول به عنوان هدف، اقدام به واردات آن از سراسر دنیا می‌­کنند.

پیدا کردن تامین‌کننده مناسب

واردکننده نیازمند خرید کالا از یک فروشنده یا تامین کننده معتبر است. به منظور یافتن فروشنده مناسب، رعایت مراحل زیر کمک شایانی به بازرگانان خواهد کرد:

  • بازاریابی و شناسایی تامین کنندگان از طریق حضور در هیئت‌های تجاری

  • استفاده از بستر اینترنت برای پیدا کردن فروشندگان خارجی

  • حضور در نمایشگاه‌­ها و یا استفاده ازسایت­های نمایشگاه‌­های بین­المللی

  • مراجعه به اتاق بازرگانی و دریافت لیست

ثبت سفارش کالا

ثبت سفارش کالا، مجوز ورود کالا به کشور است. پس از مراحل ذکر شده نوبت به ثبت سفارش کالای وارداتی می‌رسد. ثبت سفارش یکی از مهم­ترین مراحل واردات کالا است که وارد کننده با مراجعه به سامانه ثبت سفارش وزارت صمت، درخواست برای کالای وارداتی خود را ارائه می‌دهد.

تهیه پروفرما

پس از توافقات اولیه خرید محصول، از فروشنده درخواست ارسال پیش فاکتور یا پروفرما کنید. پروفرما یک فرآیند مهم در واردات کالا است زیرا در واقع پایه‌های تجارت شما بر مبنای آن بنا می‌شود.

در این پیش فاکتور مشخصات کامل کالا از جمله قیمت، وزن، کرایه، تعداد، معامله کالا، کشور مبدا و مقصد، مشخصات خریدار و فروشنده توضیح داده شده است.

درصورتی که پروفرما توسط خریدار و فروشنده مهر و امضا شود، یک قرارداد مکتوب و معتبر بین خریدار و فروشنده کالا است.